Thank you for subscribing to our newsletter.

Bültene üye ol

Please check the errors in the form and fill the required fields with *

close-button
Hero

Grand Harbour Marina'ya hoş geldinz

Seyir

Malta’nın etkileyici sahilini gezerek, adını hak eden Golden Bay’in yanı sıra Mellieha ve Gneja’nın plajlarını keşfedebilirsiniz. St Paul Koyundan Hz. İsa’nın on iki havarisinden birisi olan Apostle’ın deniz kazası geçirdikten sonra kaldığı adayı izleyebilirsiniz. Marsaxlokk, geleneksel bir balıkçı köyüdür ve Malta’nın deniz kenarındaki en büyüleyici noktalarından biridir.

The Blue Grotto’da güney sahilinden başlayıp batıdaki Wied iz-Zurrieq limanına kadar çok sayıda deniz mağarasını görebilirsiniz. Küçük ve yerleşimin olmadığı Filfla adasının hemen karşısındadır. The Grotto’ya yalnızca deniz motoruyla veya bir sandalla denizden ulaşılabilmektedir.

Calipso’nun efsanevi Odise Adası olan hemen yakındaki Gozo, mitlerle dolu bir yerdir. Muhteşem bir sahili olan huzur dolu bir adadır ve Akdeniz’deki en iyi dalış noktalarından bazıları buradadır. The Azure Window, deniz üzerinde adeta bir masaya benzeyen doğal bir kemerdir. Inland Sea ve Dwejra Koyu olan diğer iki önemli doğal yapının yakınındadır.

Eskiden Malta adalarında yetişen kimyon tohumundan adını alan Comino sakinliği ve tenhalığıyla tanınıyor. Bugün Comino bir kuş cennetidir ve yalnızca dört sakini ile doğal bir koruma alanıdır.

Bu noktalar Grand Harbour Marina’ya yalnızca 15 NM mesafedededir.

Akdeniz’de bulunan diğer bazı noktalara olan mesafesi aşağıdaki gibidir:

Görülecek Yerler

Burada görülecek çok sayıda müze ve tarihi mekan bulunmaktadır. Sanat, el işi, folklor ve askeri ve denizcilik tarihiyle ilgili müzelerin yanı sıra kiliseler, katedraller, saraylar, bahçeler ve antik arkeolojik alanları ziyaret ederek adanın yüzlerce yıllık geçmişi ve sakinleri konusunda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Size bunlardan bazılarının tavsiye ediyoruz ancak gidilebilecek diğer çok sayıdaki yeri Visit Malta internet sayfasında görebilirsiniz.

St. John Ko-Katedrali – Malta’nın tarihi ve sanatsal olarak en önemli anıtlarından biri olan Ko-Katedral Tapınağında Caravaggio’nun The Beheading of St John the Baptist (1608) tablosunun yanı sıra Brüksel’de dokunmuş olan 28 adet Flaman halısı sergilenmektedir.

Milli Savaş Müzesi – Bu müze Fort St. Elmo, Valletta’da bulunmaktadır. Bu kalenin kendisi 1565’teki Büyük Kuşatmanın yanı sıra 1941’deki İtalyan E-bota (hücumbot) saldırısında önemli bir yeri olmuştur.

Grand Master Sarayı – Republic Caddesinin orta kısmında bulunan bu güzel binanın iki güzel bahçesi vardır ve burada Şövalye cephaneliği ve paha biçilmez Goblen dokumalarını da görebilirsiniz.

Yukarı Barracca Bahçeleri – Büyük Liman ve Üç Şehrin unutulmaz görüntüsü için.

Mdina – Malta’nın eski başkenti olan bu şehir adanın merkezinde bulunan orta çağdan kalma duvarlar içindeki bir şehirdir. ‘Sessiz Şehir’ olarak bilinir ve burada adanın mükemmel manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Grand Harbour Marina’da da bir Denizcilik Müzesinin yanı sıra kıyısında da restorasyonu yeni yapılmış olan Fort St. Angelo bulunmaktadır. Bu müze daha önce Grand Harbour’un bu kısmı Tersane Koyu olarak bilinirken Kraliyet Deniz Kuvvetleri fırını olarak kullanılmış ve de kale de St. John Şövalyelerinin karargahı olarak kullanılmış ve 1565 Büyük Kuşatmasında çok önemli bir rol oynamıştır.

altImg

Yemek

Grand Harbour Marina’ya gelen ziyaretçiler deniz kıyısında geleneksel Malta mutfağından uluslararası mutfak tercihine uzanan her tercihe uygun restoranlar ve barları deneyebilir.

Mürettebat için daha rahat bir bar arıyorsanız yıl boyunca çok sayıda etkinliğiyle eğlendiren Cargo’ya gidebilirsiniz. Bölgedeki Cafe Du Brazil, dCentre, The Olde City Pub ve diğer yerel barlarda da hafif yemekler yiyebilirsiniz.

altImg

Alışveriş

Vittoriosa’daki mağazalar Grand Harbour Marina’ya kısa bir yürüyüş mesafesindedir ve bu mağazalarda denizden gelenler için gerekli olan tüm temel şeyleri bulabilirsiniz. Aynı zamanda özel alışveriş meraklılarına yönelik çok sayıda uluslararası butik de bulunmaktadır.

Valletta, çok sayıda mücevher mağazasıyla tanınan Republic Caddesinin 2 km’si boyunca uzanan Malta’nın temel alışveriş alanıdır. Alanın tamamı sabah 08.00 ila 12.00 arasında ve siestadan sonra 16.00 ila 20.00 arasında yoğundur.

Malta’da Paceville’deki Bay Street alışveriş merkezi üç katlıdır ve burada çok sayıda mağaza, café ve bar bulunmaktadır. Portomaso kompleksindeki Sliema’nın merkezinde çok sayıda benzer satış yeri bulunabilir.

Aktiviteler

Adanın en önemli eğlence aktiviteleri; su altı dalış, su kayağı, wakeboarding, deniz sörfü ve yelkencilik gibi su sporlarıdır. Kuzey sahilindeki Mediterraneo Marine Parkının ziyaretçileri aynı zamanda yunuslarla birlikte yüzebilir ve onların gösterilerini izleyebilir.

Malta, İngiltere’den sonra en eski golf sahalarından biri olan Royal Malta Golf Club’a ev sahipliği yapmaktadır. Valletta’da ve çevresinde çok sayıda tenis kulübü, squash kortu, kriket ve rugbi kulüplerini bulabileceğiniz gibi çok sayıda otelde spor salonları ve spa olanakları bulunmaktadır.

Malta, aynı zamanda tırmanma meraklıları için de çok tercih edilen bir yerdir. Muhteşem kayalıkların olduğu girintili çıkıntılı kıyıda hem yeni başlayanlar hem uzmanlar için zorlu bölgeler bulunmaktadır.

Ada, nefes kesen manzaralarıyla ünlüdür. Bal rengi taşlarla birlikte Akdeniz’in en koyu mavisinin bir araya gelmesi sayesinde oldukça etkileyicidir. Aynı zamanda, ılıman iklim de Malta’yı yıl boyunca seyrin yapılabildiği birkaç noktadan biri hale getirmektedir.

altImg
Dalga Boyu Bültenimize Kaydolun