Thank you for subscribing to our newsletter.

Bültene üye ol

Please check the errors in the form and fill the required fields with *

close-button
Hero

Port Louis Marina'ya hoş geldinz

Seyir

Grenada’ya kendi teknenizle ulaşmamış olmanız durumunda Port Louis Marina’dan her zaman The Moorings (+1 473 435 6661) veya Dream Yacht Charter (+1 473 440 8800) aracılığıyla yat kiralayabilirsiniz.

Union Adası (40 NM). Clifton Harbour Island, Grenada ile yakınındaki St. Vincent ve Grenadinler bölgesi arasındaki bir giriş noktası olarak ve aynı zamanda kıyısındaki barları, restoranları ve yat atmosferiyle popülerdir. Uçurtma sörfçülerinin rüyası…

Mayreau (45 NM). Kuzeyde Grenadinlerde yerleşim olan en küçük ada Mayreau bulunmaktadır. Union Adasına göre daha sakin ve sessiz olan Mayreau’da özellikle birbirinden farklı yönlere bakan yarım ay şeklindeki sahilleri olan Salt Whistle Koyu ile birlikte muhteşem sahiller vardır. Küçük sahil barları da dikkate değer.

Tobago Cays (45 NM). Karayiplerin en güzel destinasyonlarından biri olarak kabul edilen Tobago Cays Deniz Parkı; mercan kayalıkları, deniz kaplumbağası yuvalama ve besleme alanları (yüzen kaplumbağalar da görülebilir) ile birlikte mangrov ağaçlarını barındırmaktadır.

Mustique (65 NM). Yalnızca 5 km uzunluğunda olan adada ağaçlar, tepeler, bembeyaz sahiller, dünya standartlarında bir golf sahası, spa merkezleri ve daha fazlası bulunmaktadır. Yatlar Britannia Koyunda demirleyebilir ve bu koyda zenginler ve ünlülerle yan yanayken Basil’s Bar’da gün batımının tadını çıkarabilirsiniz.

Bequia (70 NM). St Vincent’ın yalnızca dört-beş kilometre güneyinde olan Bequia, Grenadinlerin kuzeydeki noktasıdır ve Admiralty Koyu Karayiplerin en büyük ve en iyi demirleme noktalarından biridir ve bu da adanın kayık yapımı mirasını yansıtmaktadır. Şüphesiz ki Grenadinlerdeki en ilgi çekici adalardan biridir. Admiralty Koyunun güzel kıyısını hoş restoranlar ve barlar süslemektedir. Mimari de oldukça etkileyicidir.
Trinidad ve Tobago (75 NM). Grenada’nın güneyindeki bu adalara kısa sürede ulaşılabilir ve burada çok sayıda farklı atmosfer ve aktiviteler bir arada bulunmaktadır. En canlısı olan Trinidad’da dünyaca ünlü Karnaval dahil olmak üzere en fazla sayıda etkinlik ve festival düzenlenmektedir. Tobago’da ise yatçılığın ve turizmin popüler olmasından önce var olan sadelik ve sessizlik hakimdir.

Görülecek Yerler

Size bunlardan bazılarının tavsiye ediyoruz ancak gidilebilecek diğer çok sayıdaki yeri Pure Grenada internet sayfasında görebilirsiniz.

Pazar Meydanı (Market Square), St. George’s. Pazar, tüm renkliliği ve canlılığıyla 200 yıldır başkent sakinlerinin yaşamının merkezini oluşturuyor.

Grenada Milli Müzesi, St. George’s. Grenadinlerin mirasları ve tarihleriyle duyduğu gururun adeta bir yansıması olan küçük ama etkileyici bir müzedir. Müzenin koleksiyonunda arkeolojik olarak büyüleyici öğelerin yanı sıra alışılmadık öğeleri de bulabilirsiniz.

Belmont Malikanesi. Gerçek bir tarım-turizmi deneyimi için bu özel ve özgün 17. yüzyıl plantasyonunda konuklara tüm fonksiyonları kullanılan bir plantasyonu gözlemleme ve buna katılma olanağı sunulmaktadır.

St Margaret’s Şelaleleri, Grand Etang Milli Parkı. Yedi Kızkardeş Şelaleleri (Seven Sisters Waterfalls) olarak da tanınan bu şelaleler (bölgede 7 adet bulunur) Grenada’nın en güzel noktalarından biridir ve buradaki bir şelale dağdan büyük bir havuza dökülür.

Büyük Etang Gölü. Etrafında bir yağmur ormanı bulunan göl, deniz seviyesinden yaklaşık 400 metre yukarıdaki eski bir kraterdedir.

Grenada Muskat Birliği Kooperatifi. Dünyanın ‘Baharat Merkezi’nin kalbi olan bu Birliğin adada fabrikaları bulunmaktadır ve dünyadaki muskat tüketiminin üçte birini karşılamaktadır.

River Antoine Rom Fabrikası. Burası Grenada’daki en eski içki fabrikasıdır ve şeker kamışı suyunu çıkaran silindirler için enerji üreten en eski su çarkıdır.

Yemek

Grenada’da çok sayıda baharat üretilmesi nedeniyle bunlar adanın yemeklerinde belirgin bir şekilde kullanılmaktadır. Buranın Avrupa’ya yakın olan mutfağı klasik Batı Hindistan lezzetleriyle karıştırılarak Grenada’nın yerel lezzetleri oluşturulmaktadır; ancak klasik Fransız ve İtalyan yemekleri sunan ada restoranlarında da uluslararası tatları bulmak mümkündür. Doğal olarak her menüde taze deniz ürünleri bulunur.

The Victory Bar & Restoran – Port Louis Marina – Muhteşem Carenage manzaralarının ve marinadaki süperyatların görüntüsünün tadını çıkarabilirsiniz. Adadaki en kapsamlı Karayip ve uluslararası menülerden biridir.

Rhodes Restoranı – Calabash Hotel, Lance Aux Epines – Grenada’nın zengin ve verimli toprağıından ilham alan ünlü şef Gary Rhodes özgün lezzetleri adanın baharatları ve aromalarıyla bir araya getirerek dünya standartlarında yemekler sunuyor.

Le Chateau – Mont Toute, Grand Anse – Sahibi olan Carlyle Childs Le Chateau’yu açmadan önce 22 yıl Rudolf Restoran & Bar ile çalışmış. Bu restoranda yalnızca en taze malzemeler kullanılarak sevgiyle hazırlanmış yemekler sunuluyor.

Laluna – Mourne Rouge – Laluna, gözlerden uzak Portici Sahilindedir. Sahibi olan Bernardo Bertucci kaliteli İtalyan lezzetleriyle gurur duyuyor. Şarap menüsünde hem ünlü hem de keşfedilmemiş İtalyan markaları bulunuyor.

The Beach House – Point Salines – Yerel malzemelerin kullanıldığı bu rahat ama şık restoran bir aile tarafından işletiliyor. Gündüzleri sahile gelenleri geceleri de şık giyimlileri burada görebilirsiniz.

BB’s Crabback – Carenage – Mükemmel Karayip lezzetleri. Şefi Brian Grenada’da doğmuş ancak adını İngiltere’de duyurduktan sonra kendi memleketine dönerek mekanını açmış. Marinanın karşısındaki koyda bulunan bu mekana botla üç dakikada veya otobüsle beş dakikada ulaşabilirsiniz.

Yolo Sushi Bar – Port Louis Marina – Yolo (You Only Live Once) çok özel bir Asya-Füzyon kokteyl ve şarap barıdır ve kıyıdaki gece yaşamını mükemmel şekilde tamamlayıcı bir özelliğe sahiptir. Ağızda eriyen sashimi ve özel rib-eye-steak’i, Karayip ve Fransız mutfağının etkisi hissedilebilen eşi benzeri olmayan Sushi füzyonu mutlaka denenmelidir.

Alışveriş

Grenada’nın başkenti olan St George’s pazarında aktiviteler, çok çeşitli taze ürünler, baharatlar ve el sanatları bir arada bulunur ve burası ada yaşamının merkezi ve harika bir alışveriş noktasıdır.

Grenada’da en çok satın alınan ürünler arasında batik ve özel baskılı kumaşlar, yerel olarak yapılan el işleri, deri eşyalar ve ağaç oymaları bulunmaktadır. Taze meyve ve sebzelerin yanı sıra baharatlar, yerel olarak üretilen reçeller, marmelatlar ve şuruplar (özellikle de muskat) da alınabilir.

Port Louis Marina’daki bazı küçük satış yerlerinde mürettebat ve yat sahipleri için çeşitli eşyalar ve olanaklar bulunabilmektedir:

Fidel Productions – Carriacou adasındadır ve özel sanatsal giysiler ve Fidel Mojo’alar (Sandra Preisig tarafından tasarlanan eklektik takı markası) üretmeleri için yerel sanatçılar çalışır.

The Market Place – bakkal ve şarküteriler.

Penny’s of London Boutique – giyim ve hediye satış yeri.

Aktiviteler

Adada dalma, şnorkelle dalma, doğa yürüyüşü faaliyetleri ve ada turları düzenlenmektedir. Port Louis Marina’da bulunan şirketlerden bazıları şunlardır.

Henry’s Safari Tours – eko-turlar, taksi hizmeti, havaalanı transferleri. +1 473 444 5313

Eco Dive Grenada – su altı dalış ve PADI dalış kursları, şnorkelle dalma ve dalış ekipmanı kiralama. +1 473 232 7777

Sea Sun Adventure – kişiye özel bot turları. +1 473 419 0000

Shadowfax – günlük katamaran turları, şnorkelle dalma ve gün batımı turları. +1 473 437 3737

Spice Isle Retreat Spa – kuaför, masaj ve güzellik hizmetleri. +1 473 231 6167

Dalga Boyu Bültenimize Kaydolun